Hradec Králové
Lidová architektura, Sakrální stavby, Umění, Veřejné stavby
Kostel svatého Mikuláše stojící v Jiráskových sadech v Hradci Králové je spjat s dlouhou a bohatou historií Karpat a jejich obyvatel. Dříve se tradovalo, že byl kostel původně vystavěn kdesi v Polsku. Tuto domněnku se však podařilo v nedávné době vyvrátit.
Drobná dřevěná stavba byla postavena počátkem 17. století v obci Habura na východním Slovensku. Zde byl zasvěcen svatému Michaelu archandělovi. V polovině 18. století byl kostel prodán a převezen do nedaleké obce Malá Poľana, kde byl vysvěcen a odevzdán pod ochranu sv. Mikuláše Divotvorce. V roce 1935 zakoupilo kostel město Hradec Králové jako památník obětí 1. světové války. Kostel byl rozebrán a převezen do Jiráskových sadů, kde byl znovu postaven.
V roce 2013 započala příprava celkové obnovy tohoto sakrálního areálu. Jeho vlastní oprava probíhala v letech 2016 – 2019. Výmalba interiéru kostela a veškeré prvky mobiliáře byly kompletně restaurovány. V objektu byla instalována moderní technická zařízení chránící areál před vandaly, požárem i nepřízní počasí. Důmyslný systém ochrany je zároveň proveden tak, aby nenarušoval vnímání stavby.
Kostel byl v červenci roku 2019 opětovně zpřístupněn. Sakrální areál je ve správě Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti. Návštěva dřevěného kostela svatého Mikuláše tak umožňuje zájemcům nahlédnout do duchovního světa jiné kulturní tradice.